Historia Pucharu Świata w Rugby

Rugby World Cup to najważniejsze sportowe wydarzenie w randze mistrzostw świata. To międzynarodowe rozgrywki gry rugby, którego organizatorem jest IRB, czyli Międzynarodowa Rada Rugby. W PŚ biorą udział wyłącznie męskie drużyny narodowe. W 1987 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w Australii i Nowej Zelandii. Zacznijmy jednak od początku…

Na początku organizowane były tylko regionalne zawody rugby. Dopiero w późniejszych latach zdecydowano się na organizację zawodów międzynarodowych. Jednym z najstarszych zawodów jest Puchar Sześciu Narodów. Na samym początku w wydarzeniu brały takie państwa jak: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia. W późniejszych latach dołączyły Francja i Włochy. W 1900 roku, rugby union po raz pierwszy wzięło udział Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Aczkolwiek nie był to bardzo popularny sport i po raz ostatni pojawił się na igrzyskach w roku 1924. Na wszystkich igrzyskach największy triumf odnosiła reprezentacja USA.

Długo jednak idea organizowania zawodów międzynarodowych nie mogła spotkać się z ogólną akceptacją. W latach 50′ absolutnie nie wyrażono chęci do organizacji międzynarodowego wydarzenia. Ostatecznie dopiero w latach 80′ zdołano zorganizować Puchar Świata w Rugby. Pierwszy Puchar Świata w Rugby szacuje się na rok 1987 i został on zorganizowany w Australii w Nowej Zelandii. Wtedy to wzięło udział aż 16 reprezentacji z całego świata. Triumfatorem okazała się drużyna All Blacks. W kolejnych kwalifikacjach do Pucharu Świata w 1991 roku wzięły udział aż 33 drużyny w tym także reprezentacja Polski. To był pierwszy raz dla Polaków uczestniczenie w takich międzynarodowych zawodach w rugby. Po kwalifikacjach zostało jedyne 16 drużyn. Puchar Świata w 1991 roku zorganizowała Anglia. Aczkolwiek zaskoczeniem były miejsca organizowanych meczów. Były to bowiem stadiony francuskie na terenie Cardiff, Edynburgu oraz Dublinie. Kolejny Puchar Świata organizowany był w Południowej Afryce w roku 1995. Wydarzenie to spowodowało szybsze zjednoczenie kraju RPA. Występ samej drużyny RPA był również pozytywnym zaskoczeniem. RPA zdobyło wtedy trofeum Williama Ellisa Webba. Puchar Świata odebrał Nelson Mandela.

Następny Puchar Świata organizowany był w Walii gdzie po raz pierwszy wzięło udział aż 20 drużyn podzielonych na 5 grup. W 2003 roku puchar zdobyła po raz pierwszy Anglia – rodowity kraj gry rugby. Puchar Świata we Francji w 2007 roku był według ekspertów rekordowy. W kwalifikacjach wzięło udział aż 91 drużyn. Pierwszy medal w tym Pucharze Świata wywalczyli po raz pierwszy zawodnicy Argentyny. W 2011 roku wydarzenie po raz kolejny miało miejsce w Nowej Zelandii. Był to największy event, jaki był organizowany w tym państwie. Podczas tego wydarzenia sportowego było najwięcej niespodzianek. Państwa, które triumfowały w poprzednich latach, odpadły podczas rozgrywek.

Trwają plany na następne Puchary Świata w Rugby. W roku 2019 mistrzostwa mają się odbyć w Japonii. Na tą chwilę trwa wybór gospodarza na mistrzostwa, które odbędą się w roku 2023. Patrząc na lata, w których odbywały się Puchary Świata w Rugby, można śmiało stwierdzić, że gra rugby staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Powstaje coraz więcej klubów młodzieżowych, które zachęcają dzieci do gry rugby od najmłodszych lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*