Historia sportu Rugby

Historia gry rugby nie jest długa. Jej początki szacowane są dopiero na wiek XIX. Co się więc działo wcześniej? Zdaniem sportowców, do XIX wieku wszystkie gry piłkarskie miały raczej wspólną historię. Mam tu na myśli takie gry jak: piłka nożna, rugby, futbol amerykańskich itp. Na całym świecie popularne były różne gry z użyciem piłki, na przykład w Chinach grano w cuju, w Korei w chuk-guk, w Japonii w kemami. Gry piłkarskie popularne były także wśród Eskimosów, Indian i Aborygenów. Najbardziej popularne gry piłkarskie można było spotkać w starożytnym Rzymie i Grecji. Tam często grano w Harpastum, która prawdopodobnie jest przodkiem gry rugby. Wersja gry Harpastum polegała na umieszczeniu piłki za linią boiska. Ta gra dała początek innym grom w państwach europejskich. Dotarcie gry z użyciem piłki do Wielkiej Brytanii było kluczowym momentem dla rozwoju rugby.

W XIX wieku w Wielkiej Brytanii spisano pierwsze zasady gry rugby. Jak do tego doszło? Ogólnie rzecz biorąc XIX wiek to dla Wielkiej Brytanii czas wielkich zmian. Doszło wtedy do rewolucji przemysłowej, co doprowadziło do ogromnych zmian cywilizacyjnych. Zaczęto wtedy tworzyć zasady, przepisy i reguły w każdym aspekcie życia – w tym także w sporcie. W rugby zaczęto grać nie na wielkich boiskach, lecz na podmiejskich łąkach. Tam właśnie stworzono pierwsze zasady gry w rugby. Tę dyscyplinę sportu wprowadzono do szkół publicznych. Zdaniem ekspertów, gry ruchowe takie jak rugby czy football mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dyscypliny młodzieży. W związku z tym, że w szkołach zaczęły tworzyć się drużyny sportowe, zaczęto prowadzić konkursy i zawody sportowe. To doprowadziło do rywalizacji międzyszkolnej i wymusiło utworzenie zasad zdrowej rywalizacji. Najstarsze zasady gry rugby pochodzą z roku 1845. 20 lat później powstał związek piłki nożnej i rugby zwany The Football Association, czyli Stowarzyszenie Futbolowe. Niestety, w związku z różnicami w zasadach obu gier, stowarzyszenie szybko przestało istnieć. Od tamtego czasu, obie dyscypliny sportu poszły swoimi ścieżkami.

Niedługo później rugby stało się popularne w innych państwach na całym świecie. Najpierw dotarła do takich państw jak Argentyna, Francja oraz Niemcy. W 1886 roku powstała Międzynarodowa Rada Futbolu, która zajmuje się zarządzaniem tą dyscypliną sportową. Już w drugiej połowie XX wieku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w rugby league. Do rozpowszechnienia tej gry głównie przyczyniła się Francja. Powstał tam Międzynarodowy Związek Rugby Amatorskiego. W 1987 roku odbył się pierwszy turniej Pucharu Świata w rugby union.

Rugby union to gra zespołowa pomiędzy dwiema drużynami. Każdy zespół składa się z 15 zawodników. Gra polega na podawaniu piłki ręką lub nogą. Ważne jest jednak to, że podania ręką do przodu są zabronione. Można podawać do zawodnika znajdującego się z tyłu. Punkty w grze zdobywa się poprzez przełożenie piłki na polu punktowym przeciwnika, który znajduje się za linią końcową. Po przyłożeniu następuje podwyższenie i zawodnik z określonego miejsca musi trafić w bramkę przeciwnika ponad poprzeczką.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*