Reprezentacja Polski w Rugby Union

Polska reprezentacja Rugby Union liczy w składzie 15 zawodników. Grupa ta reprezentuje nasz kraj w zawodach lokalnych, międzynarodowych oraz innych wydarzeniach sportowych. Reprezentacja Rugby zostaje każdorazowo powołana przez selekcjonera. W drużynie nie tylko mogą wziąć udział zawodnicy, którzy mają polskie obywatelstwo. Aczkolwiek, zawodnik musi mieć co najmniej polskie korzenie. Reprezentacja Polski w Rugby Union funkcjonuje dzięki Polskiemu Związkowi Rugby, w skrócie PZR. Na rok 2016 Reprezentacja Polski w Rugby Union zajmowała 34 miejsce w rankingu World Rugby.

Krótka historia Reprezentacji Polski w Rugby Union. W roku 1957 odbył się Walny Zjazd Założycielski. Wydarzenie mało miejsce 9 września w Warszawie. Podczas tego zjazdu utworzono Polski Związek Rugby. Już dwa tygodnie po tym wydarzeniu PZR został przyjęty do Europejskiej Federacji Rugby FIRA. Obecnie federacja ta nosi nazwę Rugby Europe. Ten moment był przełomem dla polskiego rugby. Od tego czasu Polska miała możliwość reprezentowania kraju w oficjalnych wydarzeniach sportowych. W ten sposób już w roku 1958 na stadionie w Łodzi, Reprezentacja Polski w Rugby Union odbyła swoje pierwsze oficjalne spotkanie międzynarodowe. W związku z tym, że to było pierwsze sportowe wydarzenie w obecności Polaków, na stadion przybyło aż 3000 widzów. W meczu tym Reprezentacja Polski pokonała NRD 9:8. Pomimo pierwszego wielkiego zwycięstwa, Polacy nie podjęli się wzięcia udziału w kwalifikacjach w dwóch pierwszych Pucharach Świata. Powód był w zasadzie jeden, Polski Związek Rugby dopiero w roku 1988 został członkiem Międzynarodowej Rady Rugby. Jednakże po tym czasie nadeszły czarne chmury. Od lat 90′ Reprezentacja Polski w Rugby Union nie dała rady, by awansować do turnieju finałowego tego wydarzenia sportowego. Dopiero w roku 2008 zawodnicy ujrzeli światełko w tunelu. Bowiem w tym roku udało im się awansować do Dywizji 2, czyli Europejskiego Pucharu Narodów.

Najwięcej punktów w kadrze Reprezentacji Polski w Rugby Union na przełomie wszystkich lat zdobył Janusz Urbanowicz. Zdobył aż 205 punktów. Kolejny rekordzista, który wziął udział w największej liczbie oficjalnych spotkań to Stanisław Więciorek. Wziął on udział aż w 65 rozgrywkach. Od roku 2018 zmienił się także selekcjoner Reprezentacji Polski w Rugby Union. Został nim oficjalnie Duaine Lindsay. Duaine jest Irlandczykiem, który skończył 46 lat. Ma doświadczenie w prowadzeniu drużyny rugby. Pracował on jako trener drużyny Jordanii. Co więcej, jest on współtwórcą planu rozwoju niemieckiego rugby. Zdaniem specjalistów, Duaine Lindsay jest wręcz ojcem sukcesów niemieckiego rugby w ostatnich latach. Żona selekcjonera pracuje w Polsce zatem Duaine Lindsay nie jest gościem. Zna on Polskę bardzo dobrze i często spędza czas z Polską Reprezentacją Ruby. Polscy dziennikarze sportowcy oraz kibice rugby mają nadzieję, że Lindsay wprowadzi swoje rządy i pokaże wszystkim to, czego jeszcze nikt w polskim rugby nie widział.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*