World Rugby Player of the Year – ZWYCIĘZCY

World Rugby Player of the Year to coroczne wyróżnienie, które przyznawane jest przez World Rugby podczas World Rugby Awards. W języku polskim to wyróżnienie zwane jest: Międzynarodowy Gracz Roku IRB. Nagroda przyznawana jest przez Międzynarodową Radę Rugby. Kto może dostać nagrodę? Zdaniem specjalistów z branży sportu i gry rugby, nagrodę otrzymuje osoba, która wykazuje najwyższe osiągnięcia w światowej grze rugby. Pierwsza nagroda World Rugby Player of the Year została przyznana w Londynie w 2001 roku. Jak wygląda wybór zwycięzcy? Rada Rugby otrzymuje listę kandydatów, a następnie przekazuje ją pod głosowanie graczom, trenerom, przedstawicielom mediów społecznościowych, dziennikarzom oraz społeczeństwu za pośrednictwem Facebooka i Twittera. Po głosowaniu Rada Rugby ostatecznie wybiera zwycięzcę. Od 2017 r. członkami jury i Rady Rugby są: John Smit, George Gregan, Maggie Alphonsi, Clive Woodward, Brian O’Driscoll, Agustín Pichot, Richie McCaw i Fabien Galthié.

Zwycięzca otrzymuje trofeum podczas corocznej ceremonii wręczania nagród. Pierwszym laureatem tej nagrody był irlandzki rugbysta Keith Wood. Uznany był za jednego z najwybitniejszych graczy British and Irish Lions.

Lista zwycięzców od początku istnienia nagrody World Rugby Player of the Year:

2001 – Keith Wood

2002 – Fabien Galthié

2003 – Jonny Wilkinson

2004 – Schalk Burger

2005 – Daniel Carter

2006 – Richie McCaw

2007 – Bryan Habana

2008 – Schane Williams

2009 – Richie McCaw

2010 – Richie McCaw

2011 – Thierry Dusautoir

2012 – Daniel Carter

2013 – Kiera Read

2014 – Brodie Retallick

2015 – Daniel Carter

2016 – Beauden Barrett

2017 – Beauden Barrett

Ze sportem rugby związane jest także World Rugby Hall of Fame. Jest to nic innego jak galeria sław, która administrowana jest przez World Rugby. World Rugby Hall of Fame upamiętnia przede wszystkim historię i sportowe osiągnięcia rugby union. Kto może zostać przyjęty do rugby union? Przede wszystkim wybitni gracze, trenerzy, arbitrzy i inne osoby związane z działaniem instytucji sportu rugby. Nie każdy jednak ma szansę, by dostać się do uznanej instytucji rugby union. Jakie zatem kryteria muszą spełnić kandydaci? Gracze, trenerzy oraz sędziowie, którzy zakończyli karierę sprzed 2 lat. Osoby związane z działalnością rugby za znaczący wkład w grę. Dziennikarze za zasługi promocji gry. A także inne organizacje, w tym szkoły i inne kluby, za zasługi w rozwoju i ekspansji gry rugby. Z roku na rok przyjmowanych jest coraz więcej osób – od kilku do kilkunastu.

Skupmy się a osobach, które zostały wprowadzone w 2017 roku:

Felipe Contepomi– uczestnik czterech Pucharów Świata, brązowy medalista z 2007 roku

Al Charron– uczestnik pięciu Pucharów Świata w obu odmianach tego sportu

Rob Andrew– uczestnik trzech Pucharów Świata, dwukrotny uczestnik tournée British and Irish Lions

Fabien Pelous– kapitan kadry, grający w niej przez dwanaście lat

Phaidra Knight– uczestniczka trzech Pucharów Świata

Gra rugby wciąż jest mało popularna w Polsce. Być może brakuje kogoś – zawodnika lub trenera, który mógłby zaszczepić w Polakach miłość do tego sportu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*