Wszystko o Super Rugby

Super rugby to nic innego jak wyjątkowa sportowa liga rugby union, która skupia w swoich skrzydłach najbardziej czołowe drużyny stojące na piedestale gry rugby, czyli Południowa Afryka, Australia i Nowa Zelandia. W 2016 roku do Super Rugby przyłączyły się dwie drużyny, tj. Japonia i Argentyna. Zdaniem ekspertów z dziedziny sportu, Super Rugby jest największą a jednocześnie najlepszą ligę południowej półkuli ziemskiej. Do 2006 roku, liga ta zwana była Super 12, ponieważ była zdecydowanie mniej liczna. Cztery lata później zmieniła już nazwę na Super 14.

Ostatecznie Super Rugby to osiemnaście zespołów składających się z sześciu drużyn Południowej Afryki, po pięć z Nowej Zelandii i Australii oraz po jednej drużynie z Japonii i Argentyny. Tych osiemnaście zespołów dzieli się odpowiednio na dwie grupy zwane Australazjatycką oraz Południowoafrykańską. Każda z nich składa się dodatkowo z dwóch konferencji. Rozgrywki stanowią więc skomplikowaną matematykę. W każdej konferencji rozgrywanych jest sześć spotkań oraz dziewięć rozgrywek spoza konferencji. Punktacja nie jest tak skomplikowana. Wygrana drużyna otrzymuje cztery punkty, a za remis drużyny otrzymują po dwa punkty.

Po rozegranych rozgrywkach następuje faza play-off do której awansują zwycięskie drużyny z każdej konferencji oraz cztery następne grupy, które zdobyły największą liczbę punktów. Sędziowie tworzą tabelę drabinkową i drużyny rywalizują ze sobą według ułożonej listy. O miejscu rozgrywanych rozgrywek decyduje drużyna, która zdobyła najwięcej punktów w fazie ligowej.

Krótka historia Super Rugby. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przodkami Super Rugby było Super 6, Super 10, super 12 oraz Super 14. Pierwsze Mistrzostwa Południowego Pacyfiku odbywały się w roku 1986. Brało w nich udział 6 drużyn i w związku z tym, już w roku 1992 nazwę zawodów zmieniono na Super 6. W 1993 roku dołączyły kraje Południowej Afryki oraz zaproszono dodatkowo dwie drużyny z Australii. Wtedy to nazwa zmieniona została na Super 10. W 1996 roku powołano SANZAR, tj. South African, New Zealand and Australian Rugby. W ten sposób wspólna organizacja ponownie zmieniała nazwę na Super 12. W rozgrywkach brało udział 5 drużyn z Nowej Zelandii, 4 z Afryki Południowej oraz 3 zespoły z Australii. Wraz zbiegiem czasu dołączały kolejne grupy rugby. W ten sposób w roku 2006 było 14 drużyn, a w 2011 roku było ich już 15.

Od roku 2016 w zespole Super Rugby pojawiły się nowe drużyny z Japonii oraz Argentyny. W tym też roku zmieniła się nazwa organizacji na SANZAAR, tj. South African, New Zealand Australian and Argentinian Rugby. W roku 2018 podjęto decyzję o powrocie ligi z piętnastoma grupami rugby.

Powodem tego była zbyt skomplikowana formuła mistrzostw. Po ostatecznych naradach, zdecydowano, że ligę opuszczą dwie drużyny południowoafrykańskie oraz jedna australijska. W 2017 roku federacje ustaliły listę drużyn.

Wszystkie drużyny Super Rugby występują na zawodach na zasadzie franczyzy. Oznacza to, że federacje krajowe mogą wystawić w lidze określone zespoły rugby. Generalnie, drużyny Super Rugby występują w rozgrywkach tuż obok krajowych zespołów. Z powodu tego, sezon Super Rugby nie może absolutnie pokrywać się z sezonem lig SANZAAR.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*